نورپردازی رمز آرامش

خانه ای آرامش بخش داشته باشید
امروزه دریافت نور طبیعی مناسب در منازل و محل کار با  توجه به طراحی آپارتمان ها و ساختمان ها و کوچک بودن ابعاد اغلب آنها ممکن نیست. با دور شدن از سبک معماری سنتی و حرکت به سمت معماری جدید مخصوصا در شهر های بزرگ نور خورشید کمتر به درون ساختمان ها راه پیدا می کند.
از طرفی دانشمندان با بررسی مناطقی که کمتر از نور خورشید بهره می برند به این نتیجه رسیدند که انسان های این مناطق 6 درصد بیشتر از ناراحتی های روحی و افسردگی رنج می برند. دانشمندان دریافته اند که در معرض نور خورشید قرار گرفتن باعث تنظیم سطح هرمون ملاتونین در خون و در نتیجه تنظیم چرخه های خواب و بیداری می شود.
از این جهت توجه به طراحی داخلی و دکوراسیون اهمیت بالایی دارد و باید تلاش کرد کاستی های نورگیری در منزل و محل کار را با نورپردازی صحیح  جبران نمود.نور پردازی هر اتاق با توجه به کاربری و نحوه قرار گیری اتاق متفاوت است، همچنین باید هماهنگ با معماری و سبک دکوراسیون آن باشد.
نور پردازی صحیح باید نور مورد نیاز در طول روز را با ترکیبی از نور طبیعی و نور مصنوعی تامین کند.کمیت و کیفیت نور مصنوعی در روز به مواردی همچون ابعاد اتاق، تعداد پنجره ها، نحوه تابش خورشید به اتاق، ارتفاع سقف و فرم اتاق بستگی دارد. و در هر مورد از فاکتور های بالا می توان از لوستر های متفاوت مثل لوستر سقفی، لوستر ال ای دی، لوستر آویز ، لوستر آنتیک، لوستر مدرن یا لوستر کریستالی استفاده کرد و نورپردازی مطلوب را ایجاد کرد.
توجه به این نکته حائز اهمیت است که نوری که از پنجره های شمالی به داخل اتاق می تابد سفید است همچنین کم حرارت تر و یکنواخت تر از نوری است که از پنجره های جنوبی به داخل اتاق می تابد. نور شمالی به دلیل سفید بودن تاثیر کمتری روی رنگ ها می گذارد و رنگ ها در حضور این نور واقعی تر دیده می شوند. در مقابل نور جنوبی به دلیل زرد رنگ بودن، رنگ ها را گرم تر از آنچه هستند نشان می دهد و کنتراست بالاتری از سایه و نور پدید می آورد.
بنا به مطالبی که ذکر شد در اتاق هایی که نور شمالی دارند باید از نور هایی با رنگ زرد یا از لوستر کریستالی با کریستال های شامپاینی که نور را در زوایای مختلف پخش می کنند استفاده کرد.
 بالعکس در اتاق هایی که نور جنوبی دارند باید از نور های سفید یا لوستر شیددار یا لوستر آنتیک دارای حباب برای تکمیل نورپردازی استفاده کرد تا نوری متعادل و یکنواخت ایجاد کند.نور بسیار ملایم اتاق خواب باعث می شود تا در شب خوابی آسوده و آرام داشته باشید. در اتاق خواب مهمترین چراغ، چراغ های کنار تخت است که شما می توانید این چراغ ها را روی دیوار از انواع لوستر دیواری و لوستر دیوارکوب نصب کنید و باید توجه داشته باشید که ارتفاع آنها خیلی نباشد و اگر از چراغ های رو میزی مانند آباژور استفاده می کنید به این نکته توجه داشته کنید که ارتفاع آنها به حدی باشد که نور آنها مستقیم به صورت شما نخورد.
همچنین اگر از تختخواب دو نفره استفاده می کنید حتما کلید آنها را به صورت جداگانه در دو طرف تخت قرار دهید و در صورت امکان از کلید های دیمر استفاده کنید.

برچسب ها :

پیام بگذارید