نورپردازی اتاق خواب


اتاق خوابی آرام بخش بسازید
نورپردازی بخشی مهم در تکمیل زیبایی چیدمان و دکوراسیون داخلی است. هر فضایی از خانه شما به تناسب فعالیت و هدف استفاده سبکی از نورپردازی را می پذیرد. نورپردازی یکی از عناصر مهم در دکوراسیون است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد.
یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های خانه اتاق خواب است چرا که مکانی برای خواب است و باید آرامش داشته باشید. بنابراین دکوراسیون ، تزیینات و نور پردازی اتاق خواب، که بر روحیه شما تاثیر مستقیم دارد، بسیار حائز اهمیت است.

نورپردازی اتاق خواب


در زمان طراحی نورپردازی اتاق خواب قبل از هرچیز باید به دو جنبه تزیین و کاربرد توجه داشته باشید. واضح است که متراژ اتاق در تعیین میزان نور مورد نیاز اولین اولویت است پس با انتخاب گوشه ها و تنظیم درست انعکاس برای افزایش جلوه حد تعادل را رعایت کنید. در اتاق هایی که متراژ بالایی دارند و لوازم و اثاثیه ی زیادی داخل آنها قرار گرفته است ، نورپردازی  اغلب به وسیله ی چراغ ها و نورهای مصنوعی در قسمت های مختلف اتاق  تامین می شود . اما  در فضاهای کوچک، نورپردازی به وسیله هالوژن ها یا چراغ های دیواری  در یک بخش اتاق می تواند مناسب باشد
در اتاق خواب نور پردازی باید ملایم باشد و از منبع نورهای درخشنده و خیره کننده نباید استفاده کرد. برای نورپردازی اتاق خواب، ترکیبی از نورپردازی کلی و کاربردی، متناسب با سن، موقعیت، تحصیلات، کار و همچنین شیوه زندگی لازم است.
بهترین نوع نورپردازی، نورپردازی انعطاف پذیر و قابل کنترل با استفاده از دیمر است. با این وسیله می توانید متناسب با شرایط و زمان های مختلف، میزان نور مورد نیاز خود را در اتاق به وجود آورید. بیشتر طراحان حرفه ای در بخش نورپردازی سقف و دیوار انتخاب نور ملایم را برای شب توصیه می کنند این در حالی است که وجود نور قوی برای طول روز هم در بخش مهم ها قرار دارد. 
می توانید پایین درب کمدها، گنجه ها یا تخت خود را نیز با استفاده از نورهای رشته ای کوچک مخفی ، روشن کنید. همچنین برای تاکید بر روی یک وسیله گران قیمت ، یک یادگاری دوست داشتنی یا حتی تابلوهای عکس یا نقاشی می توان با استفاده از چراغ های کوچک ، نور موردی و متمرکز ایجاد کرد.

نورپردازی اتاق خواب

یک نوع نورپردازی مورد نیازدر اتاق خواب نورپردازی برای کاربری های دیداری مختلف مانند تعویض لباس و یا تماشای تلوزیون است.
گاهی نور پردازی های موردی و متمرکز در اتاق خواب  به منظور مطالعه در رختخواب یا پشت میز تحریر به هنگام شب می باشد. چنین نوری می تواند از چراغ های روی میز، چراغ های پشت تخت با بازوی چرخشی و یا استفاده کردن از نورهای سقفی بلند بهره برد اما دقت داشته باشید که میزان نور و جهت نورگیری به نحوی باشد که سمت دیگر تخت خواب روشن نشود. در چنین شرایطی باید ارتفاع به اندازه حدود شانه ی انسان باشد تا میزان نور مناسبی به کتاب یا مجله در حال خواندن  بتابد. به منظور مطالعه بر روی میز کار میتوان از چراغ های رو میزی و دیواری استفاده کرد اما این نورپردازی باید به صورت متمرکز باشد و تمام محیط را روشن نکند.
قرار گرفتن آینه روبروی منبع نور(مخصوصا در اتاق های کوچکتر) باعث دو چندان شدن میزان روشنایی می شود. در اتاق هایی كه سقف كوتاهی دارند می توان از یك آینه بزرگ استفاده کنید و آن را بطوری نصب كنید که به سقف نزدیك باشد. برای آینه دقت داشته باشید که نور در هر دو سمت آینه باید به یک میزان باشد تا روی صورت سایه ایجاد نکند. 

نورپردازی اتاق خواب


نورپردازی اتاق خواب
برچسب ها :

پیام بگذارید