نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه را محلی زیبا برای کارهای روزانه کنید

یکی از موارد مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نورپردازی است منظور از نورپردازی در آشپزخانه ، استفاده از لوسترها و چراغ های گرانقیمت نیست بلکه، استفاده ازنورپردازی صحیح و به جا در آشپزخانه است که با دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ باشد و به زیبایی آشپزخانه بیفزاید. آشپزخانه سخت ترین روش های طراحی نورپردازی را نسبت به سایر اتاق ها و فضاهای مسکونی دارد.

نورپردازی آشپزخانه
آشپرخانه ها، امروزه علاه بر اینکه فضایی برای تهیه و طبخ غذا باشند، قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی به حساب می آیند. آشپزخانه محل کاری حساس است  چرا که کارهای دیداری و کارهایی  که با خطر همراه هستند که شامل ابزار تیز و برنده، مایعات داغ و سوزان و ظروف داغ روی آتش می باشند، در آن انجام می شود.
آشپزخانه، به عنوان محیط کار، نیاز به سطح مناسبی از نور عمومی دارد. نورپردازی موردیِ کافی و در مکان های مناسب، مانند روی سینک، سینی اجاق گاز و سطوح کاری لازم می باشد. معمولا در آشپزخانه ها منبع نور کلی در جایی قرار داده می شود که استفاده کنندگان در هر موقعیتی که باشند سایه خودشان را روی سطح کار خواهند دید و کارکردن مشکل می شود. برای رفع این مشکل می توان از چراغ های فلورسنت زیر کابینت که تمام سطح پیشخوان و سینک را روشن می کنند استفاده کرد. در انتخاب مهتابی های زیر کابینت باید توجه داشت که منبع نور مخفی شود تا از ایجاد درخشندگی زننده جلوگیری شود.

نورپردازی آشپزخانه
هودها واقع در بالای اجاق گاز ها معمولا خودشان یک منبع نور دارند، این امر خود به خود نیاز به نور پردازی روی سطح آشپزی اجاق را رفع می کند.
نورپردازی موردی در آشپزخانه ضروری است. با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ بر بخش زیرین کابینت ها سطوح کاری زیر آنها را نورپردازی کنید.
اگر آشپزخانه شما مدل جزیره است، با به کارگیری نورهای پایین تاب نورپردازی موردی را به اجرا در آورید. نورهای روی جزیره ی مرکزی را با مداری جدا از دیگر نورپردازهای درون آشپزخانه کنترل کنید.
در آشپزخانه های کوچک، نورهای پایین تاب پرتویی گرم به وجود می آورند و معمولا با انعکاس یافتن نور از قفسه های ثابت، تاکید بر رنگ ها بیشتر صورت می گیرد.
در آشپزخانه ای با سقف بلند، می توان از نورهای بالاتاب نصب شده بر روی پیشخان کابینت ها و تولید نور عمومی استفاده کرد.
توجه به این نکته که تمامی ادوات نورپردازی غیر توکار چرک و چربی حاصل از پخت و پز را به خود جذب می کنند حائز اهمیت است و در صورت امکان میتوان از ابزار توکار و نیمه توکار استفاده کرد.
استفاده از چراغ های دیواری در دو طرف بالای سینک جهت نورپردازی موردی، حسی لطیف تر و زیباتر ایجاد می کند.
داشتن قفسه هایی با ارتفاع زیاد، تنها فضای نگهداری موادغذایی و ملزومات شما را افزایش نمی دهد، بلکه منابع پایین تاب مورد نیاز برای نور کار و منابع بالاتاب مورد نیاز برای نور عمومی تکمیلی را نیز پنهان خواهد کرد.
استفاده از چراغ های نواری LED برای قفسه های شناور و کابینت های اپن مناسب است. چراغ های نواری هر قفسه شناور تک را کاملا روشن می کنند و هر دورنمای زشتی از سایه ها را حذف می کنند. با استفاده از چراغ های نواری  LEDدر  قفسه های اپن آشپزخانه می توان دکوری های فانتزی را به نمایش گذاشت و هم یک نور پس زمینه زیبا در آشپزخانه ایجاد کرد.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

برچسب ها :

پیام بگذارید